Pytania i odpowiedzi na temat Nintendo Switch

Ten tekst jest pewnego rodzaju dodatkiem do wczorajszego tekstu na temat konsoli Nintendo Switch. Służy on zaspokojeniu ciekawości osób, które myślą o zakupie tej konsoli albo są po prostu ciekawskie. W razie potrzeby mogę odpowiedzieć na więcej pytań.

Ostatnia aktualizacja: 19 maja 2022 r.

Czy 12 kwadratów na ekranie głównym oznacza, że mogę zainstalować tylko 12 gier?
Nie. Jedynym ograniczeniem jest wolne miejsce w pamięci wewnętrznej konsoli i na karcie MicroSD. Po zainstalowaniu więcej niż 12 gier pojawi się przycisk umożliwiający wyświetlenie pełnej listy zainstalowanych gier.

Czy Switch ma menu w języku polskim?
Niestety nie. Musimy zadowolić się językiem angielskim.

Czy na Switchu można wpisywać polskie znaki diakrytyczne?
A można, jak najbardziej. Jeszcze jak.

W jakiej walucie płaci się w eShopie w Polsce?
W złotówkach. Sam jestem tym faktem mile zaskoczony.

Wiem, że na Switchu można robić zrzuty ekranu. Czy można też nagrywać filmy?
Tak. Jeśli przytrzymamy przycisk do robienia zrzutów ekranu, konsola zapisze w formie filmu ostatnie 30 sekund rozgrywki. Dla niektórych wadą może być jednak fakt, że konsola zapisuje filmy tylko w 30 klatkach na sekundę i rozdzielczości 720p, nawet jeśli jest podłączona do telewizora.

Czy można skopiować zrobione zrzuty ekranu i filmy na komputer?
Tak. Wystarczy podłączyć kartę MicroSD do komputera. Bez problemu będzie można tam znaleźć zrzuty ekranu i filmy – konsola nie szyfruje po swojemu zawartości karty.

Jeśli umieszczę własne zdjęcia i filmy na karcie MicroSD, czy pojawią się one w albumie konsoli?
Nie. Aplikacja albumu całkowicie je zignoruje i ich nie wyświetli. Prawdopodobnie konsola, zapisując zrzuty ekranu i filmy, dodatkowo umieszcza je na jakiejś wewnętrznej liście, a album ignoruje pliki, które na tej liście się nie znajdują.

Czy na Switcha są dostępne gry w języku polskim?
Tak – Fortnite i Townscaper na przykład umożliwiają ustawienie w opcjach języka polskiego. Niestety eShop nie wymienia języka polskiego w liście obsługiwanych języków poszczególnych gier, ale listę gier na Switcha dostępnych w naszym języku znajdziemy m.in. tutaj.

Czy na Switchu można grać w gry ze starszych konsol Nintendo?
Tak, ale wymaga to zakupu abonamentu Nintendo Switch Online, który na szczęście jest całkiem tani. Zyskujemy wówczas do różnych klasyków na konsole NES i SNES (tak, do gier z Mario też). Mamy przy tym możliwość zapisu stanu gry w dowolnym momencie (do dyspozycji mamy 4 miejsca na zapis w każdej grze) i przewijania gry do tyłu. Abonament rozszerzony daje nam dodatkowo dostęp do gier z konsol Nintendo 64 i Sega Genesis (poza USA znanej jako Sega Mega Drive).

Co daje abonament Nintendo Switch Online?
Możliwość gry wieloosobowej przez Internet (tęsknię za czasami gdy Sony i Nintendo nie kazały sobie płacić za granie z innymi online na swoich konsolach), synchronizację zapisów gier w chmurze, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej Nintendo Switch Online (daje ona dostęp do czatu głosowego i dodatkowych funkcji w określonych grach) oraz wspomniany dostęp do gier na starsze konsole Nintendo.

Ile kosztuje abonament Nintendo Switch Online?
16 zł za miesiąc, 32 zł za kwartał i 80 złotych za rok. Można też kupić abonament rodzinny, z którego może korzystać do ośmiu użytkowników – kosztuje on 140 zł za rok. Abonament rozszerzony w wersji indywidualnej kosztuje 170 zł za rok, a w wersji rodzinnej 290 zł za rok. Niestety w przypadku abonamentu rozszerzonego nie można płacić miesięcznie ani kwartalnie. Domyślnie abonament jest odnawiany automatycznie, ale można łatwo to wyłączyć.

Jak Metroid na NES-a zareaguje na słynne hasło „ENGAGE RIDLEY MOTHER F🤬🤬🤬ER”?
Tak:

Różne konsole i emulatory reagują na to hasło w różny sposób. Więcej o tym haśle można poczytać na wiki gry. Co zabawne, hasło „ENGAGE RIDLEY MOTHER🤬🤬🤬FER” generuje stan gry, w którym Ridley (jeden z głównych antagonistów serii Metroid) został pokonany.

Co się stanie, jeśli podłączę do konsoli klawiaturę lub myszkę?
Na myszkę konsola nie będzie reagować, ale klawiatury można używać do wpisywania tekstu w polach tekstowych – w ten sposób wpisywanie tekstu jest wygodniejsze niż przy użyciu Joy-Conów lub ekranu dotykowego. Istnieją jednak specjalne adaptery, które umożliwiają grę na Switchu przy użyciu klawiatury i myszki – więcej na ten temat można przeczytać na przykład tutaj.

Co się stanie, jeśli podłączę do konsoli nieobsługiwanego pada?
W przypadku na przykład pada do Xboksa 360 będzie świecić logo Xboksa, ale poza tym konsola na niego nie zareaguje.

Czy Nintendo Switch obsługuje słuchawki i głośniki Bluetooth?
Tak – obsługa urządzeń audio Bluetooth została dodana w ramach aktualizacji oprogramowania konsoli 14 września 2021 r. Wystarczy skorzystać z opcji „Bluetooth® Audio” w ustawieniach. Nintendo nawet pochwaliło się tym na Twitterze.

Co się stanie, jeśli włożę lub wyjmę kartę MicroSD, gdy konsola będzie włączona?
Konsola wybuchnie wyświetli komunikat z informacją, że kartę MicroSD należy wkładać i wyjmować tylko, gdy konsola jest wyłączona. Po wyświetleniu komunikatu jedyną możliwą akcją będzie wyłączenie konsoli.

Wciśnięcie przycisku zasilania sprawia, że konsola wchodzi w tryb uśpienia. Jak ją całkowicie wyłączyć?
Przytrzymaj przycisk zasilania przez 3 sekundy. Wyświetli się menu, w którym należy wybrać Power Options, a następnie Power Off. Znajduje się tam również opcja Restart, której działanie jest raczej oczywiste.