Na tej stronie znajdują się różne ciekawe zasoby w Internecie oraz rzeczy do pobrania. Nikt nie zaoferował mi żadnych korzyści materialnych, aby się tu znaleźć – wymieniłem tu materiały, które osobiście uważam za godne uwagi. Żaden materiał nie jest również tu faworyzowany – wszystkie zostały wymienione w kolejności alfabetycznej.
Ostatnia aktualizacja: 8 września 2024 r.
Spis treści
Linki
Bitwarden
Mój ulubiony menedżer haseł, czyli narzędzie obowiązkowe dla każdego użytkownika Internetu (chodzi mi tu o dowolny menedżer haseł – nie musi to być Bitwarden). Jest dostępny w przeglądarce oraz w formie aplikacji mobilnych i rozszerzeń przeglądarek. Można z niego korzystać za darmo i przechowywać nieograniczoną liczbę haseł oraz synchronizować je z nieograniczoną liczbą urządzeń. Płacąc 10 dolarów rocznie można uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji takich jak weryfikacja dwuetapowa dla przechowywanych danych logowania oraz 1 GB miejsca na szyfrowane pliki. Dobrą wiadomością jest to, że konto można zabezpieczyć kluczem sprzętowym, a od września 2023 roku opcja ta jest dostępna również dla darmowych kont.
DeepL
Translator, który często daje lepsze rezultaty niż Tłumacz Google i inne podobne translatory. Oczywiście raczej nie zastąpi profesjonalnego ludzkiego tłumacza. Narzędzie jest darmowe z możliwością rozszerzenia funkcjonalności płacąc abonament. DeepL można również pobrać na komputer, smartfona, tablet lub jako rozszerzenie do przeglądarki internetowej.
LanguageTool
Narzędzie sprawdzające poprawność ortograficzną i gramatyczną dowolnego tekstu. Obsługuje wiele popularnych języków. Płacąc abonament możemy zwiększyć maksymalną długość sprawdzanego tekstu i zwiększyć jakość jego sprawdzania. LanguageTool jest też dostępny jako aplikacja na komputery, smartfony i tablety oraz jako rozszerzenie dla popularnych pakietów biurowych i przeglądarek internetowych.
TinyJPG
Narzędzie do optymalizowania zdjęć. Potrafi zmniejszyć ich rozmiar nawet o 70-80% powodując niemal niezauważalną utratę jakości. Z serwisu można korzystać za darmo, ale możemy wówczas załadować jedynie do 20 zdjęć naraz o rozmiarze do 5 MB każde. Płacąc 39 (dawniej 25, ale wiecie – inflacja) dolarów rocznie możemy usunąć limit 20 zdjęć i zwiększyć dopuszczalny rozmiar pojedynczego zdjęcia z 5 do 75 MB.
Serwisy fact-checkingowe
Polskie:
Zagraniczne:
- FactCheck.org
- Infotagion (serwis skupiający się na COVID-19; ostatni artykuł dodano 29 lipca 2020 r.)
- Media Bias/Fact Check
- PolitiFact
- Snopes
Programy
7-Zip (darmowy; Windows, macOS, Linux)
Program do obsługi skompresowanych plików. Polecam jeśli masz wyrzuty sumienia za to, że nie zapłaciłeś za WinRARa i nadal używasz go po 40-dniowym okresie próbnym.
Audacity (darmowy; Windows, macOS, Linux)
Program do obróbki dźwięku.
KDE Connect (darmowy; Windows, macOS, Linux, iOS, Android)
Stworzone przez twórców popularnego linuksowego środowiska graficznego narzędzie łączące bezprzewodowo smartfon lub tablet z komputerem. Możemy dzięki niemu wysyłać pliki między urządzeniami, odbierać powiadomienia z telefonu na komputerze, sterować odtwarzaniem multimediów na komputerze z telefonu i o wiele więcej.
nomacs (darmowy; Windows, macOS, Linux)
Przeglądarka zdjęć, którą można się zainteresować jeśli wbudowana w Windowsa przeglądarka i IrfanView są dla Ciebie zbyt mainstreamowe. Jeśli strona internetowa z jakiegoś powodu nie będzie działać, program można też pobrać z repozytorium na GitHubie.
Notepad++ (darmowy; Windows)
Edytor tekstu, który zdecydowanie polecam zamiast windowsowego Notatnika.
Paint.NET (darmowy; Windows)
Program do edycji grafiki dla tych, których nie stać na Photoshopa i dla których GIMP jest zbyt skomplikowany. Jego funkcjonalność można rozbudowywać przy użyciu wtyczek. Program jest też dostępny w wersji na Windows Store, która kosztuje 45,99 zł, ale aktualizuje się automatycznie, a jej zakup wspiera twórców.
PotPlayer (darmowy; Windows)
Odtwarzacz muzyki i filmów. Ma mnóstwo opcji – niektórzy mogą powiedzieć, że aż za dużo.
Ventoy (darmowy; Windows, Linux)
Osoby, które lubią na przykład bawić się różnymi dystrybucjami Linuksa, muszą formatować pendrive’a lub inny nośnik za każdym razem, gdy chcą przetestować nową dystrybucję. To narzędzie rozwiązuje ten problem – wystarczy przy jego użyciu sformatować nośnik tylko raz, a potem pliki z obrazami dysków wystarczy już tylko wrzucać do odpowiedniego folderu. Takich obrazów możemy wrzucić więcej niż jeden, a potem przy rozruchu wybrać dowolny z nich w menu.
Rozszerzenia przeglądarek internetowych
Wskazówka: z Chrome Web Store można pobierać rozszerzenia nie tylko na Google Chrome, ale również na inne przeglądarki na bazie Chromium takie jak Opera, Brave, Vivaldi i Microsoft Edge.
Blue Verified Badges for Everybody on Twitter
Wersja Chrome Web Store
Wersja dla Firefoksa
Ty dostajesz niebieski znaczek, Ty dostajesz niebieski znaczek, wszyscy dostają niebieski znaczek! To proste rozszerzenie daje w serwisie X (dawniej znanym jako Twitter) niebieski znaczek każdemu kontu, które go nie ma. Coś w sam raz na kompleksy. Oczywiście jest to modyfikacja czysto wizualna i nie daje żadnych korzyści wymagających wykupienia subskrypcji ani żadnych innych.
DeArrow
Wersja Chrome Web Store
Wersja dla Firefoksa
Kup klucz licencyjny (1 dolar plus VAT)
Rozszerzenie dla tych, których drażnią clickbaitowe tytuły i miniatury na YouTube. Zamienia tego typu tytuły i miniatury na te nadesłane przez użytkowników, a w przypadku braku alternatywnej miniatury może użyć na przykład losowej klatki z filmu (można to skonfigurować w ustawieniach). Rozszerzenie DeArrow jest płatne, ale klucz licencyjny kosztuje tylko dolara (no, właściwie 1,23 dolara, bo pobierany jest jeszcze VAT), a jeśli ktoś z różnych powodów nie może lub nie chce zapłacić, rozszerzenie zostanie odblokowane za darmo po 24 godzinach od instalacji.
Hive AI Detector
Wersja Chrome Web Store
Rozszerzenie, przy użyciu którego można sprawdzić, czy dany tekst lub zdjęcie zostało wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencji. Wystarczy kliknąć zdjęcie lub zaznaczony tekst prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Hive AI Detector”. Rozszerzenie poda procentowe prawdopodobieństwo użycia sztucznej inteligencji, a w przypadku zdjęć dodatkowo spróbuje określić użyty do ich wygenerowania model (Midjourney, Stable Diffusion, DALL-E i kilka innych).
Return YouTube Dislike
Wersja Chrome Web Store
Wersja dla Firefoksa
Rozszerzenie przywracające usuniętą przez YouTube liczbę łapek w dół pod filmami. Bazuje na danych archiwalnych oraz na ocenach wystawianych przez osoby, które zainstalowały to rozszerzenie.
SponsorBlock
Wersja Chrome Web Store
Wersja dla Firefoksa
Rozszerzenie umożliwiające automatyczne lub ręczne pomijanie fragmentów sponsorowanych w filmach na YouTube. W sam raz jeśli drażni Cię reklamowanie „darmowych” gier mobilnych, przeglądarek internetowych z funkcjami dla graczy, usług typu cashback lub usług VPN przez YouTube’owych twórców. SponsorBlock umożliwia również pomijanie różnych innych „wypełniaczy” takich jak żebranie o łapki w górę i subskrypcję (przez rozszerzenie nazywane przypomnieniem o interakcji). Fragmenty filmów są oznaczane przez użytkowników.
Twitter Real Verified
Wersja Chrome Web Store
Wersja dla Firefoksa
Jeśli drażni Cię, że każdy może sobie kupić niebieski znaczek w serwisie dawniej znanym jako Twitter, być może to jest rozszerzenie dla Ciebie. Po jego instalacji niebieskim ptaszkiem będą oznaczane konta, które zostały zweryfikowane na starych zasadach (na podstawie tej listy kont), natomiast konta, które uzyskały weryfikację po wykupieniu subskrypcji, będą oznaczone symbolem dolara lub opcjonalnie emoji klauna. Kolor symboli można dowolnie zmienić, a także wybrać osobny kolor dla kont, które zostały zweryfikowane na starych zasadach i jednocześnie korzystają z subskrypcji. Oznaczenia oficjalnych kont firmowych i rządowych pozostaną bez zmian.
Aplikacje mobilne
Floating Apps (31,99 zł; Android; dostępna darmowa wersja z reklamami i ograniczonymi funkcjami)
Pobierz darmową wersję z Google Play
Pobierz darmową wersję z AppGallery
Pobierz płatną wersję z Google Play
Pobierz płatną wersję z AppGallery
Aplikacja wyświetlające różne „miniaplikacje” takie jak kalkulator, przeglądarka plików, stoper, przeglądarka internetowa, odtwarzacz muzyki i wiele innych w formie pływających okienek. Przydatna jeśli nasze urządzenie nie obsługuje widoku podzielonego ekranu lub wyświetlania aplikacji w pływającym oknie albo korzystamy z aplikacji, która takich funkcji nie obsługuje. Bardziej sensowna na tabletach, ale na smartfonach też potrafi się przydać.
FolderSync (28,99 zł; dostępna darmowa wersja z reklamami)
Pobierz darmową wersję z Google Play
Pobierz płatną wersję z Google Play
Aplikacja do synchronizacji folderów lokalnych i chmurowych. Obsługuje sporo serwisów i może synchronizować foldery w układzie urządzenie-chmura, urządzenie-urządzenie lub chmura-chmura. Można utworzyć wiele par folderów do synchronizacji, ustalić automatyczną synchronizację według harmonogramu i o wiele więcej. W ten sposób możemy mieć na przykład zawartość jakiegoś folderu w Dropboksie lub innym serwisie na smartfonie lub tablecie. Wprawdzie często możliwe jest włączenie przechowywania plików w trybie offline w oficjalnej aplikacji danej chmury, ale FolderSync daje nam nieco większą kontrolę i łatwiej jest dostać się do tych plików z poziomu innych aplikacji.
Prosta Galeria Pro (2,29 zł; Android)
Pobierz z Google Play
Galeria zdjęć i filmów, która nie wymaga od użytkownika miliona uprawnień. Ma wbudowane edytory umożliwiającą prostą obróbkę materiałów oraz sporo opcji personalizacji.
Solid Explorer (kilka złotych + darmowy okres próbny; Android)
Pobierz z Google Play
Przeglądarka plików stworzona przez polskiego dewelopera. Oferuje widok dwóch paneli jak w aplikacjach typu Total Commander, obsługę protokołów FTP, SFTP, SMB (Samba) i WebDav oraz serwisów do przechowywania plików (Google Drive, OneDrive, Dropbox, Box, Owncloud, SugarSync, MediaFire, Yandex i MEGA; ten ostatni wymaga zakupu wtyczki za 3,99 zł).
Dystrybucje Linuksa
Linux Mint
Fajna dystrybucja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Jest dostępny w trzech wariantach – Cinnamon (najpopularniejszy i mający najwięcej funkcji), MATE (bardziej klasyczny i mniej zasobożerny niż Cinnamon) i Xfce (mający najmniej funkcji, ale też najmniej zasobożerny)
Zorin OS
Dobra dystrybucja dla osób przesiadających się z Windowsa. Jest dostępna w darmowej wersji Core oraz płatnej wersji Pro, która zawiera dodatkowe wstępnie zaintalowane aplikacje, tapety i układy pulpitu.