Jak uruchomić ukrytą przeglądarkę internetową na Nintendo Switch

Nintendo Switch z wyświetlonym blogiem This Is Internet

Po mało udanej konsoli Wii U Nintendo wydało Switcha – konsolę łączącą cechy konsoli mobilnej i stacjonarnej. Switch sprzedaje się zdecydowanie lepiej niż Wii U – 103,5 miliona sprzedanych egzemplarzy podczas gdy egzemplarzy Wii U sprzedano zaledwie 13,5 miliona (stan na 31 grudnia 2021 r.). Pewną ciekawostką na temat tej konsoli jest fakt, że nie można na niej korzystać z przeglądarki internetowej – a przynajmniej nie oficjalnie. To trochę dziwne, bo WiiDS3DS i Wii U umożliwiały normalne przeglądanie Internetu. Prawdopodobnie Nintendo uznało, że skoro do przeglądania Internetu mamy smartfony i Smart TV, to nie ma sensu pakować do ich konsoli przeglądarki internetowej. Switch ma jednak przeglądarkę, ale normalnie nie jest ona dostępna dla użytkownika i trzeba użyć pewnej sztuczki, aby się do niej dostać. Na szczęście proces jest dość prosty i nie wymaga ingerencji w oprogramowanie konsoli, więc nie trzeba się obawiać, że stracimy gwarancję albo że Nintendo zbanuje naszego Switcha. Niestety Nintendo, zamiast oficjalnie udostępnić przeglądarkę, uparcie stara się utrudnić nam życie – po aktualizacjach przeglądarka odmawia odtwarzania filmów na stronach takich jak YouTube i sama zamyka się po pewnym czasie. Miejmy nadzieję, że dostęp do przeglądarki nie zostanie całkowicie zablokowany po jednej z aktualizacji oprogramowania.

Jak więc dostać się do przeglądarki internetowej na Switchu? Jak już wspomniałem, proces jest dość prosty – wymaga tylko umiejętności poruszania się po menu i korzystania z klawiatury ekranowej. Zakładając, że już połączyliśmy konsolę z Wi-Fi, należy wykonać następujące kroki:

  1. Z poziomu ekranu głównego konsoli wchodzimy do ekranu ustawień przy użyciu okrągłego przycisku z kołem zębatym.
  2. W menu wybieramy pozycję Internet, a następnie Internet Settings.
  3. Wybieramy sieć Wi-Fi, z którą jest połączona konsola, a następnie Change Settings.
  4. Przewijamy w dół i odnajdujemy pozycję DNS Settings. Zmieniamy ją z Automatic na Manual.
  5. W nowym polu Primary DNS wprowadzamy adres IP 045.055.142.122. Pola Secondary DNS nie musimy modyfikować.
  6. Zapisujemy zmiany, używając przycisku Save po prawej stronie.

I gotowe. Aby uruchomić przeglądarkę, wystarczy uruchomić aplikację News (okrągły przycisk z czerwoną ikoną na ekranie głównym) i wcisnąć przycisk Find Channels. Gdy skończymy korzystać z przeglądarki, zmieniamy wartość DNS Settings w menu ustawień Internetu z powrotem na Automatic – dopóki tego nie zrobimy, pozostałe funkcje sieciowe konsoli prawdopodobnie nie będą działać. Konsola zapamięta adres IP serwera DNS, więc nie trzeba go ponownie wprowadzać za każdym razem gdy znowu chcemy skorzystać z przeglądarki.

Jeśli chcecie, możecie też podpisać petycję na Change.org, aby Nintendo oficjalnie udostępniło przeglądarkę na Switchu użytkownikom. Aktualnie petycja ma ponad 13 tysięcy podpisów. Nie wiem, czy ta petycja wpłynie na decyzję Nintendo, ale zawsze warto spróbować. To nic nie kosztuje.

Na koniec w nagrodę za czytanie do końca mam taki protip ode mnie – nie popełnijcie tego samego błędu co ja i nie kupujcie oficjalnej karty MicroSD od Nintendo. Nie chodzi mi tu o awaryjność ani szybkość działania, tylko o cenę. Karta pamięci z logo Nintendo Switch o pojemności 256 GB kosztowała mnie aż 229 złotych. Za kartę MicroSD o takiej samej pojemności na przykład od Samsunga albo od SanDisk, ale bez logo Nintendo Switch, zapłacimy o jakieś 70-80 zł mniej. Szkoda, że dowiedziałem się o tym trochę za późno – w przeciwnym razie zaoszczędziłbym trochę pieniążków. No trudno. Życzę udanej reszty miesiąca.