Pytania i odpowiedzi na temat Steam Decka

Steam Deck z wyświetlonym blogiem This Is Internet i hubem podłączonym do portu USB typu C

Jeśli obserwujecie moją stronę na Facebooku, wiecie pewnie, że niedawno sprawiłem sobie Steam Decka. A jeśli jakimś cudem słyszycie o Steam Decku po raz pierwszy, jest to przenośny komputer do gier stworzony przez Valve (tę firmę znaną ze stworzenia sklepu Steam i nieumiejętności liczenia do trzech). Więcej informacji o Steam Decku znajdziecie na stronie steamdeck.com. Dziś stworzyłem wpis z pytaniami, które możecie mieć przed zakupem urządzenia. Oczywiście mogę dodać więcej pytań jeśli coś mi przyjdzie do głowy. No to zaczynamy.

Ostatnia aktualizacja: 1 października 2022 r.

Czy poszczególne wersje Steam Decka różnią się specyfikacją?
Nie – różnią się jedynie pojemnością dysku (do wyboru są pojemności 64, 256 i 512 GB). Wersja 64 GB wykorzystuje jednak wolniejszy nośnik eMMC, zaś wersja 512 GB zamiast zwykłego szkła ma na ekranie antyrefleksyjne szkło trawione i dostajemy z nią bardziej ekskluzywny futerał.

Czy Steam Decka można naprawiać samodzielnie?
Krótka odpowiedź:

Mem „Well yes, but actually no”

Dłuższa odpowiedź: o ile otwarcie obudowy Steam Decka nie jest specjalnie trudne i nie wymaga specjalnych śrubokrętów, a iFixit oferuje poradniki i części zamienne (warto tu dodać, że iFixit ocenił naprawialność Steam Decka na 7/10, więc jest całkiem nieźle), o tyle Valve nie zaleca samodzielnego grzebania w urządzeniu. Według Valve otwarcie obudowy Steam Decka zmniejsza odporność urządzenia na upadki. Wymiana dysku na bardziej pojemny jest możliwa, ale Lawrence Yang (projektant Steam Decka) ostrzega, że takie zabawy mogą skrócić żywotność urządzenia (bardziej pojemne dyski zwykle pobierają więcej energii i nagrzewają się do wyższych temperatur niż te, do których Steam Deck został zaprojektowany), więc robicie to na własną odpowiedzialność. Steam Deck ma jednak otwór na kartę MicroSD, więc jeśli będziemy potrzebować więcej miejsca na dane, to rozwiązanie będzie bezpieczniejsze.

Czy Valve oferuje na Steam Decka jakąś gwarancję?
Tak – Steam Deck ma roczną gwarancję, a naprawy w ramach niej są bezpłatne. W celu wysyłki Steam Decka do naprawy możemy skontaktować się ze wsparciem technicznym Valve. Naprawy nieobjęte gwarancją są płatne. Po upływie gwarancji również możemy skorzystać z naprawy, ale będziemy musieli za nią zapłacić.

Czy kupując Steam Decka muszę jeszcze zapłacić za wysyłkę? Co z cłem i VAT-em?
Nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów – zapłacisz dokładnie tyle, ile podano na stronie rezerwacji (a nawet trochę mniej, bo od ceny zostanie odjęte 18 złotych, które zapłaciłeś za rezerwację). Wysyłka jest już wliczona w cenę. Ponadto Steam Decki są wysyłane do Polski z magazynu w Holandii, więc o cło i VAT też nie musisz się martwić.

Jak długo po zakupie będę musiał czekać na swojego Steam Decka?
Średnio około tygodnia. Ja zamówiłem urządzenie w czwartek, w weekend status wysyłki zmienił się z „Przetwarzanie” na „Wysyłka wkrótce”, urządzenie zostało wysłane w poniedziałek i trafiło do mnie w czwartek.

Czy będę miał możliwość śledzenia przesyłki?
Tak. Twój Steam Deck zostanie wysłany za pośrednictwem GLS i dostaniesz numer przesyłki, dzięki któremu będziesz mógł ją śledzić.

Czy zarezerwowanie Steam Decka zobowiązuje mnie do zakupu? Grożą mi jakieś konsekwencje jeśli go potem nie kupię?
Nie – rezerwację możesz anulować w dowolnym momencie. Jeśli zrobisz to w ciągu 30 dni, opłata za rezerwację zostanie zwrócona na użytą przez Ciebie metodę płatności. Jeśli anulujesz zamówienie później, pieniądze zostaną zwrócone na Twój portfel Steam. Po otrzymaniu od Valve e-maila z informacją o możliwości zakupu Steam Decka będziesz mieć 3 dni na złożenie zamówienia. Jeśli tego nie zrobisz, Twoja rezerwacja zostanie po tym czasie anulowana, a opłata za rezerwację zostanie zwrócona na Twój portfel Steam. Jedyną prawdziwą konsekwencją anulowania rezerwacji lub niezłożenia zamówienia jest powrót na koniec kolejki oczekujących jeśli zdecydujesz się zarezerwować Steam Decka ponownie.

Czy rezerwując Steam Decka muszę od razu za niego zapłacić?
Nie – na tym etapie musisz jedynie zapłacić 18 złotych za rezerwację. Za urządzenie zapłacisz, kiedy dokończysz zamówienie po otrzymaniu e-maila od Valve.

Czy za zakup Steam Decka dostanę punkty Steam?
Tak.

Którą wersję Steam Decka powinienem wybrać?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Większość osób pewnie wybierze wyśrodkowaną cenowo wersję 256 GB, ale jeśli uważasz, że jednak potrzebujesz więcej miejsca, może warto będzie odłożyć jeszcze trochę pieniędzy na wersję 512 GB. Jeśli jednak masz niski budżet i nie przeszkadza Ci niska pojemność ani wolniejszy nośnik eMMC, możesz wybrać wersję 64 GB – w razie potrzebny dostępną przestrzeń dyskową możesz później rozszerzyć kartą MicroSD. Zastanów się, ile miejsca będziesz potrzebować jeszcze przed rezerwacją Steam Decka – jeśli zmienisz zdanie i będziesz chciał zamówić inną wersję, będziesz musiał anulować obecną rezerwację i wrócić tym samym na koniec kolejki.

Czy ładowarka dołączona do Steam Decka pasuje do polskich gniazdek?
Tak.

Steam Deck ma tylko jeden port USB typu C! Jak mogę podłączyć do niego więcej urządzeń?
W tym celu musisz zaopatrzyć się w hub USB lub skorzystać z Bluetooth.

Czy na Steam Decku można zrobić X, tak, jak na komputerze?
Tak – Steam Deck sam jest komputerem i można go wykorzystać nie tylko do gier. Może się jednak przydać wspomniany wyżej hub USB.

Nie odpowiada mi SteamOS. Czy mogę zainstalować na Steam Decku Windowsa lub jakąś inną niż SteamOS dystrybucję Linuksa?
Tak – jak już wspomniałem, Steam Deck jest komputerem. Możesz zainstalować na nim dowolny system operacyjny. Steam Deck nie jest jednak specjalnie zaprojektowany do pracy z innymi systemami, a bez fizycznej klawiatury i myszy raczej się nie obędzie. Sterowniki dla Windowsa znajdziesz na tej stronie.

Jak się obsługuje kursor w trybie pulpitu w SteamOS lub w innych systemach operacyjnych?
Prawy touchpad porusza kursorem, prawy spust odpowiada za lewy przycisk myszy, a lewy spust za prawy przycisk (nie, to nie jest błąd – w grach też często akcji wykonywanej lewym przyciskiem myszy odpowiada prawy spust na kontrolerze i odwrotnie). Możliwe jest też smyranie palcem, bo ekran Steam Decka jest dotykowy – w tym przypadku aby zasymulować prawy przycisk myszy, przytrzymaj palec na ekranie przez około sekundę.

Czy na Steam Decku jest dostępne menu BIOS?
Tak – aby je otworzyć, włącz Steam Decka, przytrzymując przycisk głośności w górę.

Czy na Steam Decku można uruchomić system operacyjny z pendrive’a lub karty MicroSD?
Tak – przytrzymaj przycisk głośności w dół podczas włączania Steam Decka, aby otworzyć menu rozruchu, gdzie wybierzesz nośnik, z którego chcesz uruchomić system operacyjny.

Czy na Steam Decku da się zainstalować obok siebie SteamOS i Windowsa?
Tak, chociaż jest to nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku bardziej popularnych dystrybucji Linuksa. Poniżej jeden z poradników na YouTube:

Przez jakiś czas nie zamierzam używać Steam Decka. Co zrobić, żeby nie zaszkodzić baterii?
Steam Deck ma specjalny tryb, który powinno się włączyć, gdy urządzenie ma leżeć przez dłuższy czas nieużywane. Aby go włączyć, wejdź do menu BIOS (włącz Steam Decka, trzymając przycisk głośności w górę). Następnie wybierz w menu kolejno „Setup Utility”, „Power” (w menu po lewej stronie) i „Battery Storage Mode”. Po potwierdzeniu operacji Steam Deck się wyłączy, a dioda obok przycisku zasilania mignie trzy razy. W tym trybie Steam Decka nie będzie można włączyć przyciskiem zasilania. Aby wyłączyć ten tryb, po prostu podłącz Steam Decka do ładowarki. Steam Decki są wysyłane z tym trybem włączonym – my również powinniśmy włączyć ten tryb, jeśli będziemy musieli odesłać Steam Decka do naprawy.

Na razie to tyle. A w nagrodę za czytanie do końca macie tu Windowsa XP na Steam Decku:

Steam Deck z uruchomionym systemem Windows XP i grami Pasjans i 3D Pinball