LG G5 1,5 roku później

Od około półtora roku jestem właścicielem smartfona LG G5. Od tego czasu telefon ten zyskał dwóch następców – G6 i G7 ThinQ. Pomyślałem, że podzielę się kilkoma informacjami i wrażeniami z używania G5 przez ten czas. Oto one:

  • Szkło na ekranie jest dość cienkie i mocniejsze naciśnięcie powoduje powstawanie charakterystycznych fal.
  • LG G5 ma problem z powidokami, czyli słabo widocznymi fragmentami obrazu, które były wyświetlane na ekranie kilka minut wcześniej. Nie przeszkadza to w korzystaniu z telefonu, ale troszeczkę irytuje. Problem widać na tym filmie (zwróćcie uwagę na pozostałości po pasku stanu i przyciskach nawigacyjnych). Na szczęście jednym ze sposobów na obejście tego problemu jest zainstalowanie aplikacji Night Screen i ustawienie w niej jasności na około 80%.
  • Czas działania na baterii mógłby być lepszy. Gdy używam tego telefonu nieco bardziej intensywnie, czasami muszę podłączać go do ładowarki w trakcie dnia.
  • Telefon potrafi się dość konkretnie nagrzać.
  • GPS nie jest idealny i potrzebuje około minuty albo dwóch aby ustalić naszą dokładną pozycję.
  • Wygląda na to, że w Polsce G5 nie dostanie aktualizacji do Androida Oreo, a przynajmniej nie w najbliższym czasie. Zapytałem o to na polskiej stronie LG na Facebooku i dostałem następującą odpowiedź:
Komentarz LG Polska na Facebooku o treści „Przemysławie, na chwilę obecną nie jest planowana aktualizacja dla tego modelu”
  • Aparat w LG G5 jest bardzo dobry, ale raczej przegrywa z aparatami w najnowszych flagowych Samsungach. Szerokokątny aparat to świetna sprawa, choć zdjęcia nim wykonane są trochę mniej szczegółowe niż te zrobione głównym aparatem. Trochę brakuje trybu manualnego dla filmów, który można znaleźć w G6 i G7 ThinQ.
  • System działa sprawnie. Jedynie przy szybkim wciskaniu przycisku „wstecz” potrafi przyciąć.
  • 32 GB wbudowanej pamięci niektórym może nie wystarczyć. Na szczęście LG G5 obsługuje karty MicroSD o pojemności do 2 TB.
  • Czytnik linii papilarnych jest celny, choć czasem trzeba powtarzać skany. Sporadycznie zdarza mu się nie rozpoznać palca pięć razy z rzędu, przez co trzeba odblokowywać telefon wpisując hasło. Z szybkością mogłoby być lepiej, bo odblokowanie telefonu odciskiem palca trwa około pół sekundy, a czasami ten czas dochodzi nawet do sekundy.

Czy warto kupić LG G5 w 2018 roku? Być może, ale jego następca (LG G6) od czasu premiery bardzo mocno staniał i można dostać nowy egzemplarz za mniej niż 1500 zł. Sami zdecydujcie.