15 mitów o autyzmie

Jak się okazuje, wiedza na temat autyzmu u niektórych osób jest wręcz na żenującym poziomie. Powstały nawet mity związane z autyzmem. W dzisiejszym poście obalę więc część z tych, które najbardziej mnie nurtują.

 1. Autyzm jest powodowany przez szczepionki – o tym pisałem już z milion razy, ale jeszcze raz nie zaszkodzi. Powtarzam – SZCZEPIONKI NIE POWODUJĄ AUTYZMU! Ten mit nie tylko jest bardzo krzywdzący wobec osób z autyzmem, ale ma też najpoważniejsze konsekwencje w postaci niepotrzebnych zachorowań na skutek rezygnacji ze szczepień. Źródłem tego mitu jest były chirurg Andrew Wakefield, który przeprowadził obejmujące 12 dzieci badanie mające sugerować związek szczepionki MMR z autyzmem i zapaleniem jelit. Badanie to okazało się fałszerstwem, Wakefield został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza, a czasopismo medyczne The Lancet wycofało jego publikację. Rzekomy związek szczepionek z autyzmem został już wielokrotnie obalony. Autyzm to zaburzenie z którym człowiek się rodzi, a nie choroba, którą można „złapać” jak na przykład grypę.
 2. Autyzm jest chorobą – autyzm to zaburzenie na skutek którego Twój mózg jest inaczej zaprogramowany. To nie jest choroba ani uszkodzenie mózgu!
 3. Autyzm dotyczy tylko chłopców – wprawdzie autyzm jest częściej diagnozowany u chłopców, ale występuje on u obydwu płci.
 4. Wszystkie osoby z autyzmem mają „supermoce” – zdarzają się osoby z autyzmem, które mają ponadprzeciętne zdolności, ale nie dotyczy to wszystkich. Tzw. zespół sawanta dotyczy bodajże około 10% osób z autyzmem.
 5. Osoby z autyzmem nie chcą mieć przyjaciół – część osób z autyzmem najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, ale większość z nich chciałaby mieć przyjaciół tak samo jak każdy inny. Niestety ze względu na ich trudności w nawiązywaniu kontaktów nie jest to łatwe, i może nawet prowadzić do niezamierzonego urażenia innych osób, przez co dochodzi do nieporozumień.
 6. Mam autyzm, więc nigdy nie będę mieć dziewczyny/chłopaka – bzdura. Dużo osób z autyzmem żyje w udanych związkach.
 7. Wszystkie osoby z autyzmem mówią mało lub nie mówią w ogóle – są osoby z autyzmem, które mówią dużo.
 8. Osoby z autyzmem są niedorozwinięte umysłowo – autyzm jest zaburzeniem rozwoju, a nie zaburzeniem intelektualnym. Większość osób z autyzmem ma normalny lub ponadprzeciętny iloraz inteligencji. Nie oznacza to jednak, że zaburzenia intelektualne u osób z autyzmem się nie zdarzają.
 9. Autyzm jest powodowany przez bycie złym rodzicem – jest to mit z lat 40., który zresztą został obalony.
 10. Osoby z autyzmem są pozbawione uczuć i empatii – nieprawda. Osoby z autyzmem mają uczucia, ale ze względu na ich charakter trudno je im okazać.
 11. Wszystkie osoby z autyzmem są takie same – nie. Każdy z nas jest inny, i dotyczy to też osób z autyzmem.
 12. Autyzm da się wyleczyć – autyzm to zaburzenie na całe życie. Odpowiednia terapia jest w stanie pomóc osobie z autyzmem funkcjonować prawidłowo, ale wbrew temu co wszelkie znachorstwo próbuje Ci wmówić, żadna ilość homeopatii, ziołolecznictwa, diet, witaminy C, modlitwy, pozytywnego myślenia, lewatyw z wybielacza (wierzcie lub nie, ale jest coś takiego!) ani magicznego elfiego pyłku nie wyleczy autyzmu całkowicie.
 13. Z autyzmu się wyrasta – patrz wyżej.
 14. Osoby z autyzmem nie są w stanie o siebie zadbać, żyć samodzielnie ani utrzymać pracy – wiele osób z autyzmem wiedzie udane życie. Kilka przykładów takich osób: Temple GrandinJohn Elder Robison i Jerry Newport.
 15. Autyzm to nowe zaburzenie – autyzm został po raz pierwszy opisany w 1943 roku przez Leo Kannera.