Ćwiczenia NIE są najlepszym sposobem na schudnięcie

Drogie Państwo, dziś muszę czymś namieszać. Otóż badania wykazały, że aktywność fizyczna nie jest najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Zanim przyjdą Wam do głowy jakieś dziwne pomysły, ten post nie ma na celu namówienia Was do zrezygnowania z aktywności fizycznej, więc nie wyrzucajcie karnetów na siłownię i nie wystawiajcie swoich rowerów na Allegro. Aktywność fizyczna jest ważna ze względu na jej korzyści dla zdrowia – po prostu nie jest ona największym sprzymierzeńcem przy walce z nadwagą. Nie mówię, że nie da się schudnąć przez ćwiczenia, ale jest to niepotrzebnie utrudnione. Teraz ujawnię Wam sekret o którym trenerzy fitnessu i dietecycy nie chcą abyście się dowiedzieli, i to całkowicie za darmo – aby schudnąć, należy się nie obżerać. To tyle tytułem wstępu. Teraz zapraszam na film, który porusza dzisiejsze zagadnienie:

Rozumiem, że nie każdy jest orłem z angielskiego, więc wymienię parę informacji zawartych w filmie:

  • Ludzki organizm spala kalorie na trzy główne sposoby. Najwięcej kalorii organizm spala przez metabolizm spoczynkowy, czyli po prostu przez normalne funkcjonowanie. Kalorie spalane przez aktywność fizyczną – jedyny sposób w jaki możemy kontrolować liczbę spalanych kalorii – są dopiero na drugim miejscu i stanowią od 10 do 30% ogólnej liczby spalanych kalorii. Na trzecim miejscu znajduje się „obróbka” jedzenia przez nasz układ pokarmowy.
  • Według pewnego badania, gdyby mężczyzna o wadze 200 funtów (90,7 kg) biegałby godzinę dziennie 4 razy w tygodniu przez miesiąc, straciłby on najwyżej 5 funtów (2,27 kg).
  • Często po ćwiczeniach sobie odpuszczamy (na przykład jedziemy windą zamiast wchodzić po schodach po porannym joggingu) albo na różne sposoby nieświadomie sprawiamy, że cały nasz wysiłek włożony w ćwiczenia idzie na marne – na przykład „nadrabiając” spalone kalorie jakąś przekąską (po intensywnym wysiłku fizycznym czujemy większy głód). Nie myśl sobie, że „trochę sobie poćwiczyłem, więc teraz mogę napić się coli” – to tak nie działa.
  • Pewne badanie z 2012 r. skupiło się na tanzańskiej grupie łówców-zbieraczy o nazwie Hadza. Badanie to wykazało, że mimo wysokiej aktywności fizycznej tej grupy nie spalają oni więcej kalorii niż dorośli ludzie z USA czy Europy.

No, to tyle. A żeby nie było wątpliwości, przypomnę raz jeszcze:

  • Celem tego postu NIE jest namówienie do rezygnacji z aktywności fizycznej.
  • Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia, więc nie należy z niej rezygnować.
  • Schudnięcie przez aktywność fizyczną nie jest niemożliwe, ale nie jest łatwe.