Aplikacje na Androida

Poniżej macie zestaw aplikacji na Androida, których używam częściej lub rzadziej i które polecam. Są tu pozycje zarówno darmowe jak i płatne, ale pewne aplikacje naprawdę są warte wydania tych kilku złotych.

DroidEdit (ok. 8 zł, dostępna darmowa wersja, po polsku)

Edytor tekstu przeznaczony dla programistów, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby edytować w nim normalne pliki tekstowe. Aplikacja umożliwia otwarcie kilku plików w kartach i obsługuje kolorowanie składni dla wielu języków. Zawiera też wiele dodatkowych funkcji, m.in. rozszerzoną klawiaturę, domykanie nawiasów, automatyczne dodawanie wcięć i pracę na plikach w chmurze (Dropbox, Box i Dysk Google). Dla niezdecydowanych jest dostępna darmowa, nieco okrojona wersja.

Dropbox (darmowa, zakupy w aplikacji, po polsku)

Dropbox umożliwia przechowywanie plików w chmurze i ich synchronizację ze wszystkimi Twoimi urządzeniami. Dzięki synchronizacji masz dostęp do aktualnych wersji swoich plików w dowolnym miejscu. Aplikacja na Androida umożliwia również automatyczne synchronizowanie zdjęć i filmów zrobionych aparatem w telefonie. Dropbox udostępnia za darmo 2 GB miejsca na pliki, ale istnieje możliwość zwiększenia tej przestrzeni przez ulepszenie konta (płacąc 10 € za miesiąc dostajemy aż 1 TB miejsca do dyspozycji) lub polecanie Dropboksa znajomym. Korzystając z okazji, jeśli zarejestrujesz się przez ten link, obaj zyskamy po 500 MB dodatkowego miejsca.

ES File Explorer (darmowa, po polsku)

Znakomity menedżer plików. Umożliwia wszelkie operacje na plikach, otwieranie archiwów takich jak ZIP czy RAR, dostęp do plików zapisanych w chmurze (np. Dropbox), edycję plików tekstowych i nie tylko.

MEGA (darmowa, zakupy w aplikacji, po polsku)

MEGA jest usługą przechowywania plików w chmurze, stawiającą na prywatność. Przechowywane pliki są zaszyfrowane i tylko Ty masz do nich dostęp, ale istnieje możliwość udostępniania plików innym. Serwis oferuje za darmo aż 50 GB miejsca. Jeśli to Ci nie wystarczy, istnieje możliwość powiększenia tej przestrzeni przez miesięczny abonament. Dodatkowo serwis oferuje oprogramowanie do synchronizacji plików na komputery.

QuickPic (darmowa, po polsku)

Najlepszy według mnie zamiennik systemowej aplikacji galerii. Aplikacja prosta, ale funkcjonalna. Odtwarza filmy i animowane GIF-y, potrafi wyświetlać obrazki w skali 1:1, a nawet umożliwia ich obracanie przy użyciu dwóch palców (obrót jest tymczasowy – zmiana nie jest zapisywana w pliku). Dodatkowo posiada wsparcie dla internetowych albumów (m.in. Flickr, Dysk Google, Picasa i Dropbox).

Servers Ultimate Pro (ok. 17 zł, dostępna darmowa 7-dniowa wersja próbna)

Obowiązkowa aplikacja dla każdego świra komputerowego. Servers Ultimate Pro umożliwia uruchomienie na Twoim urządzeniu z Androidem ponad 60 różnych serwerów, w tym PHP, MySQL, Git, e-mail, FTP, IRC i wielu innych. Oprócz tego aplikacja udostępnia szereg narzędzi sieciowych typu kalkulator IP, traceroute, ping i inne. Polecam bez względu na to czy chcesz postawić na swoim telefonie stronę internetową czy coś bardziej skomplikowanego.

SMS Backup & Restore (darmowa, częściowo po polsku)

Aplikacja umożliwiająca tworzenie i przywracanie kopii zapasowych naszych SMS-ów. Bardzo przydatna jeśli chcesz zmienić telefon lub zresetować go do ustawień fabrycznych, ale nie chcesz stracić swoich wiadomości.

Tasker (14,99 zł)

Nie jesteś prawdziwym entuzjastą Androida jeśli nie masz tej aplikacji. Tasker umożliwia niemal pełną automatyzację Twojego urządzenia. Chcesz uruchomić odtwarzacz muzyki po podłączeniu słuchawek? Żaden problem. A może chcesz włączyć Wi-Fi po uruchomieniu przeglądarki internetowej? Nie ma sprawy. To tylko parę z naprawdę wielu rzeczy, które umożliwia Tasker. Na pierwszy rzut oka aplikacja nie wygląda imponująco, ale po jej opanowaniu można naprawdę wiele zdziałać. Kliknij tutaj aby zobaczyć Taskera w akcji.

Aplikacje wymagające roota

UWAGA: zrootowanie urządzenia może doprowadzić do utraty grawancji! Przyznawanie dostępu do roota nieznanym aplikacjom i poważniejsze przeróbki (zwłaszcza ingerencja w pliki systemowe) mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia! Wszelkie modyfikacje tego typu wprowadzasz na własną odpowiedzialność!

AdAway (darmowa, spoza Google Play)

Aplikacja do blokowania reklam (oraz dochodów z nich, Ty potworze*). Blokada odbywa się przez modyfikację pliku hosts. Reklamy są blokowane zarówno w aplikacjach jak i na stronach internetowych. Skuteczność blokowania reklam nie jest stuprocentowa, ale i tak jest dobrze.

*) Jeśli zacznie Cię gryźć sumienie, istnieje możliwość cofnięcia modyfikacji pliku hosts z poziomu aplikacji aby przywrócić reklamy.

Titanium Backup (darmowa w podstawowej wersji, po polsku)

Aplikacja, która obowiązkowo powinna się znaleźć na każdym zrootowanym urządzeniu. Umożliwia ona tworzenie kopii zapasowych aplikacji i danych. Oferuje też inne funkcje, w tym usuwanie aplikacji systemowych. Za około 20 zł można kupić klucz, który odblokowuje dodatkowe funkcje (w tym możliwość stworzenia więcej niż jednej kopii poszczególnych aplikacji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *